Geometrie

23. května 2008 v 16:17 | kubajzlik |  Oprava a údržba vozidel

Maturitní otázka č. 2 Geometrie řízenía. Základní parametry
- odklon kola
- sbíhavost kol
- záklon rejdového čepu (rejdové osy)
- příklon rejdového čepu (rejdové osy)
b. Vedlejší parametry
- diferenční úhel rejdů
- rovnoběžnost náprav
- souměrnost náprav
Sbíhavost kol:
Měří se v mm nebo v úhlech, měříme-li sbíhavost v mm je to rozdíl vzsáleností mezi vnitřními okraji rávku kol. Nebo se měří sbíhavost v úhlových stupních, je to úhel, který svírají roviny souměrnosti kol a protínají se před, nebo za vozidlem. Sbíhavost má vliv na stabilitu vozidla, jeho řiditelnost, zabraňuje rozkmitání kol, vymezuje vůle řízení. U vozidel s pohonem zadních kol kompenzuje u předních kol jejich sklon k rozbíhavosti. U vozidel s předním pohonem kol se často nastavuje rozbíhavost.
Odklon kola:
Je úhel mezi střední rovinou souměrnosti kola a rovinou kolmou k vozovce. Odklon kola vymezuje axiální vůle ložisek, které by způsobily kmitání kol na čepu a zmenšují namáháni upevňovacích šroubů kola. Může být negativní odklon kola => po tom hovoříme o příklonu. Nesprávné nastavení odklonu kola způsobuje nadměrné opotřebování pneumatik a auto tzv. plave.
Příklon rejdového čepu (rejdové osy):
- je úhel který svírá osa čepu s kolmicí v rovině vozovky
- slouží především k ulehčení řízení, má vliv na poloměr rejdu (zmenšuje ho), zmenšuje sílu potřebnou k řízení automobilu, dále zabezpečuje stabilitu řízení a vracení kol do přímého směru . Úhel příklonu rejdového čepu (rejdové osy) a odklon kola tvoří združený úhel, jehož velikost při seřizování zůstává stejná.
Záklon rejdového čepu:
Je úhel který svírá osa čepu kola s kolmicí k vozovce. Napomáhá vracení kol do přímého směru, má vliv na poloměr rejdu, vymezuje vůle v kloubech spojovací tyče. Záklon může být pozitivní, nebo negativní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 regulan regulan | Web | 20. června 2015 v 7:44 | Reagovat

smlouva o půjčce vzor O_O

2 armful armful | Web | 7. června 2016 v 19:39 | Reagovat

půjčka na auto bez příjmu :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama